Финансовият анализатор в Sofia International Securities Павел Бандилов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria коментира: „Най-положителното след италианския референдум е, че не видяхме прехвърляне на спадове или отрицателни реакции на други пазари. Пораженията на този етап са локални. Като че ли пазарът гласува една идея по-високо доверие на банковата система за сметка на държавата, ако вземем предвид оценката на ДЦК и тяхната пазарна стойност.“
Интервю с Павел Бандилов в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria
В дългосрочен период по-консервативното управление на инвестиционен портфейл често пъти носи по-висока доходност. Това каза финансовият анализатор на ИП „София Интернешънъл Секюритиз“ Павел Бандилов в предаването „В развитие“ с Делян Петришки по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му по-високият риск не означава автоматично по-висока доходност. „Поради тази причина ние се опитваме да влагаме средствата на нашите клиенти в различни активи, които често пъти имат обратна корелация помежду си“, сподели той. Като пример Бандилов посочи корелацията между силата на долара и цената на златото. По думите му страхът, който се усеща на пазарите, е причината за по-доброто представяне на суровините и 20% ръст на златото.
Финансовият анализатор разгледа инвестиционната стратегия на някои известни борсови експерти и инвеститори при сума от $10 хил за 16-годишен период.
Швейцарският инвеститор и борсов експерт Марк Фабер например инвестира 25% от активите си в акции, 25% в АДСИЦ, 25% в 10-годишни облигации и 25% в злато. Интересното е, след 15 годишен период (като през този период не променяме теглата на активите, в които той е инвестирал) доходността, която постига, гони почти 37 хил. долара срещу 23 хил. долара при стандартно портфолио. Бандилов открои още, че тази доходност е постигната при едно от най-ниските стандартни отклонения.
Според Уорън Бъфет перфектното портфолио представлява – 90% от средствата, инвестирани в индекса S&P 500, и 10% в краткосрочни облигации.
При известния икономист Мохамед Ел-Ариан, например, 56% от средствата в портфейла са инвестирани в акции, 18% са инвестирани само в компании с голяма пазарна капитализация. Останалата част е разпределена между чужди, развити и развиващи се пазари. Той постига по-висока доходност от инвестиционната стратегия на Фабер, като включва в порфейла си и 13% инвестиции в суровини.
Можете да видите целия разговор ТУК